06 ноября 2019 00:43
Просмотров: 13381Комментариев: 0Напечатать
Минулої суботи в Бобриці, що біля Києва, відбулась цікава подія – семінар з дисципліни кінноспортивного туризму «Робоча Їзда». До нас приїхали спортсмени зі Львова – пані Валентина Банас та її дві донечки.
Коли коней вивели з машини, ми не могли відвести погляду! Дві величезні кобили солової масті, - вгодовані, доглянуті, блискучі, але водночас лігідні й слухняні. Відразу видно не лише професійний догляд, але й любов, у якій живуть ці тварини.
Коні ефектно виконували всі практичні завдання семінару як під дорослими вершницями, так і під малечею!
Потім я розговорилася з пані Валентиною Банас, хазяйкою племрепродуктора Каретний Двір. Це було в суботу, 2 листопада.
Л.Г.: Пані Валентино, Ваші коні прекрасні! Розкажіть про вашу стайню!
В.Б.: Дякую! Наші коні - то справа всього нашого життя. Ми любимо їх і вони відповідають взаємністю. Я сама живу над стайнею! (посміхається) Конюшня Каретний двір заснована в 2002р і займається розведенням коней торійської породи. Це зникаюча порода упряжних коней. Її розводимо лише ми в Україні та ще вони є в Естонії. Наразі в Україні створюється "студ бук"- племінна книга де будуть зареєстровані всі наші коні. Ця книга офіційно погоджена з заводчиками з Естонії. Зараз ми подали заявку і вже в процесі виговлення документи на отримання звання кінного заводу торійської породи.
Л.Г. А скільки коней ви утримуєте на господарстві?
В.Б. В нас близько 30 коней. Все поголів'я тільки торійської породи. Серед них: Еталон - чемпіон породи, кращий плем жеребець. Халіфа - чемпіонка породи. В нас є чисті представники старотипних торійців, серед яких кобила Ліма - 26 років! Естонці їй цього року дали найвищу оцінку.
Л.Г. Вам допомагає держава у цій благородній справі?
В.Б. (посміхається) Третій рік поспіль Каретний Двір власним коштом проводить фестиваль "свято упряжного коня", на який приїжджають експерти та засновники асоціації торійської породи з Естонії. На фестивалі ми проводимо виводку коней для оцінки екстер'єру та робочих якостей. Наші коні правильно вирощуються, формуються, тренуються і працюють в упряжі згідно їхнього цільового призначення і стандартів породи.
Л.Г. А як ви їх годуєте? Адже утримувати таке поголів'я дуже важко. Я маю двох арабів, які важать і їдять втричі менше і це дуже витратно...
В.Б. Коні їдять кожні 2 години, з них тричі на день по відру вівса, решта сіно і пасуться в лісі, через дорогу від конюшні. Щоб торієць виглядав так, як ми бачимо на наших фото це 50% харчування + 50% фізичні навантаження. Це упряжна порода, м'язи вони нарощують саме в упряжі. Коні самі на себе заробляють. Іпотерапія, прогулянки лісом, фотосесії, навчання верховій їзді, участь в етнофестивалях, зйомки у фільмах, кліпах, карети...
Л.Г. Так, коневі фізичні вправи життєво необхідні! Розкажіть більше про діяльність клубу! Дуже цікаво!
В.Б. Ми займаємось реконструкцією історичних подій, беремо участь в етнічних фестивалях в Україні й поза її межами. В Україні: Тустань 12 років, Форпост (Аккерман) 2 роки, Старкон (Кам'янець-Подільський) Меджибіж Княжий Вол. Волинський Срібний татош, Мукачево. Кожен рік відкриваємо парад до дня Міста Львова. Наш Еталон є конем Данила Галицького кожного року. Щорічні паради ЗУНР, УПА. Другий рік отримуємо подяку за участь у "дні європейської спадщини у Львові". За всі фестивалі, соціальні проекти маємо багато нагород, подяк. Сама конюшня приймає туристів, шкільні та дитячі екскурсії. Карета, яка їздить містом проводить екскурії під час катання історичною частиною міста. Кучер розповідає про історію та пам'ятки архітектури. В конюшні під час екскурсії ми ведемо освітню роботу, навчаємо дітей правильно поводитись з тваринами, любити та поважати.
Л.Г. А, якщо не секрет, скільки коштує кінь торійської породи?
В.Б. Та не секрет! 2-3 тисячі доларів за коня.
Л.Г. Це навіть не покриває видатків на його вирощення, враховуючи скільки роботи й корму він потребує! А чому ця порода на межі зникнення?
В.Б. Нажаль так. Для селян - це дорогий і жвавий кінь. А для спорту він занадто масивний. Це - каретна порода, створена для прогулянок містом. Торійці дуже витривалі, достатньо енергійні і, при цьому, надзвичайно добронравні коні.
Л.Г. І дуже гарні!
Лунає телефонний дзвінок, пані Валентина бере слухавку. Перепитує щось. Вираз її обличчя змінюється, в очах виступають сльози. Я чую: "Як? Не може бути! Що трапилося???"... Щоб не слухати чужі розмови, я залишаю пані Валентину саму. Вона довго з кимось говорить, плаче.
За деякий час ми підходимо і Валя розповідає, що у Львові трапилась біда з її улюбленицею Фауною, кобилою, яку вона виростила з народження.
Невідомі люди встановили салют біля карети з кіньми в центральній частині міста. Коні спокійно дрімали і не очікували ніякої загрози і небезпеки в звичному для них місці. Пішов залп за залпом зі світловим і шумовим ефектом, плюс пішов відблиск їм під копита по бруківці. Спрацював ефект несподіванки, вони перелякались і рвонули в протилежний бік. Кучер до останнього намагався їх зупинити, вони влупили ним у стовп, на голову йому впав ліхтар і, якби не капелюх, то йому б розкроїло голову. Порвались віжки і перелякані коні влетіли в лавку де сиділи підлітки. Ноги однієї з кобил заплуталися в тій лавці, вона впала. Також постраждала молода дівчинка, яка не встигла втекти. Її нога потрапила в ту ж само м'ясорубку - відкритий перелом. Кучер кинувся до дитини чи жива, побачив що жива і почав заспокоювати коней. Щоб Фауна не доламала ноги, він сів їй на голову і вколов седативне.
Кобилу за допомогою МНС визволили з лавки і під дією знеболювального затягли у батман, але ветеринар (Олег Лободенко) поставив невтішний діагноз: складний перелом обох передніх кінцівок з уламками. Таке, нажаль, у коней не лікується. Фауну, яка важила понад 800кг і мала 175см в холці, евтаназіювали.
Важко уявити, що відчувала власниця, знаходячись в цей час так далеко від домівки. Пані Валентина крізь сльози розказала нам, що Фауна народилася у неї на руках. Що цього року кобила отримала найвищу оцінку від естонських експертів, була дуже перспективною, доброю і лагідною.
В.Б. Наші коні пристріляні петардами. Ми їх вчимо, оскільки вони знялись уже в більш ніж 20 фільмах. За три дні до цього випадку саме ці коні повернулись зі зйомок у фільмі "Олекса Довбуш" Олеся Саніна, де були сцени війни. Постріли, вибухи, смолоскипи, піротехніка. Ми їх готуємо до таких ситуацій! Цей фільм буде, напевно, реквіємом за нашою Фауною...
Наразі травмовану дівчинку прооперували, з нею все буде добре. Каретний Двір долучився фінансово до допомоги дитині. Також мер Львова Андрій Садовий заявив, що місто повністю покриє лікування дівчинки. На своїй сторінці у Фейсбук він зазначив:"Був в лікарні в Олесі, яка постраждала від підпалу салюту біля карети з конем минулої суботи. Дівчина в реанімації, перенесла тривалу операцію, але все погане лишилось позаду, вона йде на поправку. Процес лікування триває, місто покриє всі видати, у зв’язку з лікуванням. Нога вже рухається, все нормально, але там складний перелом. Для мене є важливим є здоров’я дитини, дівчина буде забезпечена всіма необхідними медикаментами та всім, що необхідно для лікування. Ми вимагаємо від поліції знайти тих нелюдів, які кинули петарду, бо в часи війни використовувати петарди чи салюти — це злочин."
Ситуацію ускладнюють напади так званих зоозахисників, які погрожують власникам стайні у соціальних мережах та по телефону. Мережею розповсюджуються дописи про вимогу заборони кінних прогулянок, де їзду на конях прирівнюють до експлуатації диких тварин у цирку.
Від себе хочемо прокоментувати, що кінь - це свійська трварина, яка впродовж тисячоліть еволюції жила поруч з людиною і активно використовувалась як робоча сила та транспорт. Коні, що належать компанії Каретний двір, працюють згідно цільового призначення та стандартів торійської породи і це не шкодить їхньому здоров'ю, а, навпаки, є важливою складовою селекційної діяльності. Ми також хочемо запевнити, що дані коні доглянуті належним чином, виглядають прекрасно і до них ставляться не як до засобу заробітку, а як до партнерів і улюбленців. Коні харчуються і тренуються за графіком та знаходяться під наглядом кваліфікованих ветеринарних лікарів.
Відбулася трагедія, причиною якої став злочин, який, на нашу думку, варто розцінювати як терористичний акт у центрі міста, оскільки постраждати могла заначно більша кількість людей. Ми бажаємо львівській поліції якнайшвидше знайти зловмисників, а фахівцям Каретного двору - сил пережити цю трагедію.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.